ارومیه، یکی از کلان‌شهر های ایران و مرکز استان آذربایجان غربیه، که در شمال غربی ایران قرار گرفته. از نظر آب و هوایی تابستونای تقریبا گرم و زمستونای خیلی سرد داره. این شهر بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت داره و جزو ۱۹ شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده. بعضی از مورخان اعتقاد دارن که ارومیه زادگاه زرتشت در ایرانه. از نظر جغرافیایی، این شهر درواقع بین دریاچه ارومیه و کوه های غرب استان واقع شده.

ارومیه هم مثل همه شهرهای ایران غذاهای سنتی خاص خودشو داره که یکی از اونا خورش ارومیه‌ست . این خورش در بین مردم ارومیه اونقدر مرسومه که اسم شهر رو به این غذا دادن. دلمه برگ مو، کوفته، یتیمچه، کنگر خورشه، خورشت آق ماش، گزلمه  و آش‌های دوغ، کشک (قاتیخ) ،عیران و اماج از معروفترین غذاهای محلی این شهر به حساب میان.

عرق بیدمشک و عرق بادرنجبو از جمله عرقیجاتیه که در ارومیه از شهرت بسزائی برخورداره، که علاوه بر خاصیت پزشکی برای خوشبو و خوش طعم کردن شربت های جورواجور مورد مصرف قرار می گیره.

به غیر از انواع نقل بیدمشک (ابریشمی، گردویی، زعفرانی،…) و حلوای گردو و حلوای هویج که از مشهورترین سوغاتیهای ارومیه هستن، گلیم بافی، قالی و جاجیم بافی، شیشه و آبگینه، منبت، معرق، تابلو فرش و سفالگری از صنایع دستی و سوغات ارومیه ست که می تونین اونا رو از بازارهای شهر تهیه کنین. یکی از بی نظیرترین بازارهای این شهر که جزء آثار جهانی به حساب میاد، بازار ارومیه‌ست (۳۰۲۷۴) که شدیدا پیشنهاد می‌شه قدم زدن توی این بازار رو از دست ندین. اگر هم دلتون خواست گشتی توی مراکز خرید مدرن شهر بزنین،مجتمع تجاری صدر ، و مجتمع تجاری پردیس انتخاب خوبین

هیچ شهر و استانی در کشور ما نیست که اماکن تاریخی جالب و منحصر به فردی نداشته باشه. ارومیه هم پر از جاذبه های دیدنی و گردشگریه که دیدنشون خالی از لطف نیست مثل دریاچه ارومیه، که بزرگترین سطح آبی کشور و دومین دریاچه آب شور دنیاست، بازار ارومیه، که نمایانگر ذوق معماری صفویه‌ست، کلیسای ننه مریم، که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهانه، قلعه کاظم داشی، که قلعه ‌ای از جنگ جهانی اول در میان آب های ارومیه‌ست، موزه ارومیه، بنای سه گنبد، جزیره اشک، مسجد جامع ارومیه، آبشار سوله دوکل و دریاچه مارمیشو.