ارومیه، یکی از کلان‌شهر های ایران و مرکز استان آذربایجان غربی ، که در شمال غربی ایران قرار گرفته. از نظر آب و هوایی تابستانهای  تقریبا گرم و زمستانهای خیلی سرد دارد . این شهر بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت داشته و جزو ۱۹ شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است . بعضی از مورخان اعتقاد دارند که ارومیه زادگاه زرتشت در ایران میباشد . از نظر جغرافیایی، این شهر درواقع بین دریاچه ارومیه و کوه های غرب استان واقع شده است .

ارومیه هم مثل همه شهرهای ایران غذاهای سنتی خاص خود را دارا بوده که یکی از آنها خورش ارومیه‌ است . دلمه برگ مو، کوفته، یتیمچه، کنگر خورشه، خورشت آق ماش، گزلمه  و آش‌های دوغ، کشک (قاتیخ) ،عیران و اماج از معروفترین غذاهای محلی این شهر به حساب میایند .

عرق بیدمشک و عرق بادرنجبو از جمله عرقیجاتی است  که در ارومیه از شهرت بسزائی برخوردارمیباشد ، که علاوه بر خاصیت پزشکی برای خوشبو و خوش طعم کردن شربت های مختلف مورد مصرف قرار می گیرد .

به غیر از انواع نقل بیدمشک (ابریشمی، گردویی، زعفرانی،…) و حلوای گردو و حلوای هویج که از مشهورترین سوغاتیهای ارومیه هستند، گلیم بافی، قالی و جاجیم بافی، شیشه و آبگینه، منبت، معرق، تابلو فرش و سفالگری از صنایع دستی و سوغات ارومیه ست که می توان آنها را از بازارهای شهر تهیه کرد . یکی از بی نظیرترین بازارهای این شهر که جزء آثار جهانی به حساب میاد، بازار ارومیه‌ است (۳۰۲۷۴) که شدیدا پیشنهاد می‌شود قدم زدن توی این بازار را از دست ندهید . اگر هم خواستین گشتی توی مراکز خرید مدرن شهر بزنید ، مجتمع تجاری عازمی ، پردیس و صدر انتخاب خوبی هستند .

هیچ شهر و استانی در کشور ما نیست که اماکن تاریخی جالب و منحصر به فردی نداشته باشند . ارومیه هم پر از جاذبه های دیدنی و گردشگری میباشد که دیدن آنها خالی از لطف نیست مانند : غار و مجموعه سایت تمتمان که زیستگاه انسان از دوره پارینه سنگی تا حال حاضر میباشد  ، دریاچه ارومیه که بزرگترین سطح آبی کشور و دومین دریاچه آب شور دنیاست، بازار ارومیه که نمایانگر ذوق معماری صفویه‌است، کلیسای حضرت مریم که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان ، کلیسای سیر ، قلعه کاظم داشی که قلعه اورارتویی و در میان دریاچه ارومیه‌ست، موزه ارومیه که دومین موزه غنی ایران بعد از موزه ایران باستان است ، بنای سه گنبد ، مسجد جامه ارومیه و محراب بینظیرش ، آبشار سوله دکل ودریاچه مارمیشو و منطقه تفریحی زیبای بند  .